Kalendár článkov

august 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Kategórie

Galéria Mišky Batelovej

Kreslený svet očami autistu – Obrázky

Každý z nás má svoj vlastný svet, ktorý dôverne pozná, do ktorého sa rád utieka vo chvíľach skúšok života, ale i v tých šťastných. Takýto uzamknutý svet v sebe nosia i ľudia, ktorí trpia diagnózou autizmu.

Kto je Miška Batelová ?

Mladá, sympatická, dvadsaťročná slečna, ktorá tak ako množstvo ľudí nielen na Slovenku, ale i vo svete trpí touto diagnózou. Mišku poznám od jej útleho detstva. Živo si ju predstavujem asi trojročnú v bielych šatôčkach, so slameným klobúčikom na tmavých vláskoch, s úprimnými očkami, ako všetko okolo seba vníma a pozoruje, avšak nerozpráva…. To ešte rodičia nevedeli, prečo. Túto odpoveď sa dozvedeli až oveľa neskôr, pokiaľ Miška neprešla mnohými odbornými lekárskymi vyšetreniami.

Keď sa pozastavím nad jej kresbami a maľbami vnímam bohatstvo jej vnútorného sveta. I keď verbálne komunikuje s okolím iba veľmi málo, vo svojich prácach vyrozpráva všetko úprimne a čisto. Miška námety nachádza všade okolo seba. Tak sa s ňou môžeme ocitnúť vo viedenskej zoologickej záhrade, kde ju zaujali žirafy, tučniaky, živočíchy vodného sveta… Rada spolu s rodinou navštevuje ranč neďaleko Nitry , kde sa nachádza hospodársky dvor. Tu má možnosť vidieť takmer všetky domáce zvieratká, zajace, hydinu, koníky, fľakaté kravičky, ale v jej dielkach majú miesto pávy i malá myška.

Ďalším námetovým okruhom je život a pulz mesta, tak s Miškou, prostredníctvom jej diel cez výklady nazrieme do cukrárne, pekárne, ale i kaviarne a pivárne. Mesto a vidiek jej ponúka množstvo námetov počas všetkých ročných období. Na jar maľuje žlté kuriatka v zelenej tráve posiatej prvými jarnými kvetmi, v lete zaujme figurálnou kompozíciou s jasnými, hýrivými farbami, v ktorej prezrádza prezrádza koľko jej priateľ nachytal rýb.

Jesenné motívy zachýtávajú  pochmúrne,  daždivé počasie, s opadávajúcimi listami, ťažkými kvapkami padajúcimi na domy i ľudí. Zimu a Vianoce snáď Miška maľuje najradšej. Rozžiarený, ozdobený vianočný stromček, pod ktorým sú darčeky. A v tom vianočnom období maľuje milých anjelikov v ružových šatôčkach. V jej tvorbe má miesto škola, ktorú navštevuje, približuje školský karneval, divadelné predstavenie. K zimným športom neodmysliteľne patria lyžiari a korčuliari, ktorých stvárňuje zoradených v zimných bundách, šálmi a čiapkami s brnbolcom. Všetci sú usmiaty a veselí. A Miška má s nimi radosť tiež.

Chcela by som podotknúť a poukázať na jej výnimočnú „fotografickú pamäť“, ktorou dokáže od slova do slova reprodukovať prečítaný text, ktorý som mala možnosť počuť. Boli to otázky z angličtiny – z pamäti si kládla otázky, vzápätí odpovedala a vyslovené  tlmočila do slovenského jazyka. A vlastne túto svoju fotografickú pamäť používa i v tvorbe. Miška veľmi rada číta a prezerá si knihy o prírode a encyklopédie, ktoré vzápätí pretlmočuje vo svojich obrázkov.

Čo ma upútalo na jej tvorbe, výtvarnom prejave a rukopise? To, že si dokázala vytvoriť vlastnú postavičku, ktorej výzor sa ozýva takmer vo všetkých figurálnych kompozíciách. Jej postavička žije, pohybuje sa, usmieva v rôznych variabilých pozíciách a situáciách. A podľa mňa tieto jej postavičky pripomínajú tvorbu profesionálnych karikaturistov, pre ktorých ich autorský rukopis je typický. A Miškin rukopis tiež.

Miška sa už od detstva zúčastnila  množstva súťažných kolektívnych výstav, na ktorých získala viacero prvých cien a uznaní za svoju tvorbu. Pravidelne, každoročne sa zúčastňuje výstavného projektu poriadným Ponitrianskym  múzeom v Nitre „Moja Nitra“, na ktorom sa jej umiestnenie je vždy na prvých ocenených priečkach. Snáď najvýznamnejším ocenením jej tvorby je účasť na  Výstave diplomatických zborov všetkých krajín vo Vatikáne, kde Miškino dielo “Narodenie Ježiška“ bolo popri významných slovenských umelcoch prezentované na Slovenskej ambasáde vo Vatikáne, následne odprezentované v talianskom časopise o umení RIVISTA delle NAZIONI. Je to veľký úspech. Gratulujem ! Ďaľším významným úspechom Mišky Batelovej je, že jej tvorba bola odprezentovaná organizáciou ELPIDA, ktorá sa zaoberá podporou talentov handikepovaných umelcov. Miškine diela boli vybrané na reklamné účely úžitkových predmetov – tričká, tašky, šáločky, puzzle, z ktorých výťažok bol požitý práve na podporu týchto detí.

Mladá Miška Batelová je veľmi talentovaná a verím, že táto jej prvá samostatná  výstava nie je prvou, ktorou som ju mala možnosť uviesť do výtvarného a umeleckého sveta.

Želám jej veľa tvorivých úspechov !

Chcem vyjadriť poďakovanie v mene Mišky, všetkým, ktorí sa podieľali a podieľajú na jej individuálnom , bytostnom  raste – predovšetkým bratovi, strýkovi, starej mame a celému radu lekárskych špecialistov  a odborných pedagógov. Ďakujem.

PhDr. Marta Hučková

Výstava Miškynich prác bola uskutočnená pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme vyhláseného rezolúciou OSN na 2. apríl.