Kalendár článkov

august 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Kategórie

Bytostne spätá s autistami

Stanislava Batelová Michalčeková bola nielen výborným výtvarníkom, nielen výborným výtvarným pedagógom, ale predovšetkým a najmä bola nádherným, milým, dobrosrdečným človekom, ktorý napriek tomu, že osud k nej nebol vždy priaznivo naklonený bola schopná v svojom srdci poskytnúť priestor ďalším ľuďom, hoc o to nežiadali.
Naša Stanka mala rovnaký osud ako mnohé ďalšie rodiny, ktorých člen je človek s celoživotným postihnutím – autizmom. Napriek tomu, že bola dlhé roky jedinou živiteľkou vlastnej rodiny, našla si čas a energiu a aktívne pracovala v našom Klube rodičov autistických detí. Vždy pri ťažkej otázke hľadala odpoveď ako sa to dá, a nie ako mnohí iný ako sa toho zbaviť. Členovia KRAD jej prejavili veľkú dôveru a zvolili si ju dokonca za podpredsedníčku združenia. Veľmi aktívne sa podieľala na klubovej činnosti, kedy práve ona viedla „Tvorivé dielne“ pre mamičky autistov. Vytŕhala ich tak s každodennej rutiny ba až patiny života opatrovateľky dieťaťa s autizmom. Dokázala našim maminám vrátiť úsmev na pery a vrátiť im dôstojnosť, keď už naša spoločnosť toho nie je schopná. Zdanlivo nešikovné prsty mamičiek zrazu viedli štetec po plátne a maľovali ozajstnými olejovými farbami, hlina dostávala svoje jasné obrysy a v peci znádhernela. Nasledovať mala technika maľby na hodváb – smrť však povedala kruté nie. Všetky tieto výtvory zdobia príbytky našich rodín, ale aj mnohé ďalšie príbytky keďže si ich bolo možné zakúpiť na Vianočných trhoch v našom meste. Ten pocit mamičiek, keď si ich výtvor niekto kúpil, prevýšil celý pominuteľný a menej významný finančný zisk. I tu sa aktívne zapojila a sama predajný stánok naaranžovala, tak aby bol zďaleka pútavý.
Samozrejme si tiež uvedomovala, že akýkoľvek aj ten najlepší nápad sa nezaobíde bez financovania. Práve preto sa stala autorkou a spoluautorkou viacerých projektov. Najväčší projekt, ktorý sa jej však už nepodarí dotiahnuť do úspešného konca pripravila spoločne s predsedom KRAD: „Pilotný projekt pomoci ľuďom postihnutým autizmom v meste Nitra“. Aj na základe tohto projektu vznikol v našom meste ako vôbec v prvom meste SR Denný stacionár pre ľudí s autizmom. Aj na základe tohto projektu čelní predstavitelia mesta Nitry vyvíjajú aktivity aby projekt nezostal na polceste, ale došiel úspešne do posledného svojho bodu, ktorým je zriadenie centra pre ľudí s autizmom i s podporovaným bývaním v našom meste. Bol to jej veľký sen a ten nesnila iba pre svoju Mišku, ale najmä pre iných o ktorých vždy vravela: „Veď oni sú na tom horšie ako ja, musíme im pomôcť, veď kto im pomôže, oni to sami nezvládnu!“
Takáto bola naša Stanka!
Napriek fyzickej bolesti svojej telesnej schránky, ktorú kvárili choroby, či duševnej bolesti z rán osudu, myslela vždy na druhých a často ich uprednostňovala pred sebou.
KRAD po prvýkrát v roku 2010 zorganizoval na počesť našej Stanky súťaž pre mladé výtvarné talenty. Súťaž niesla názov „Cena akademickej maliarky Stanislavy Batelovej – Michalčekovej“.  Na záver tejto akcie bola naším združením udelená „Cena za celoživotný prínos pomoci ľuďom s autizmom“ In memoriam práve Stanke Batelovej. Aspoň takto symbolicky sme jej dodatočne mohli poďakovať, keď sme to už nestihli predtým.
Mimoriadna schôdza, ktorá musela byť zvolaná po odchode našej podpredsedníčky jednohlasne udelila Stanke titul: Čestná predsedníčka KRAD In memoriam. Takto zostáva Stanka navždy pri nás.
Zostaneš navždy v našich srdciach!
Nitra, október 2011                                                    Róbert Mikulášik – predseda KRAD