Kalendár článkov

august 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Kategórie

Stolový kalendár 2011

Projekt Stolový kalendár 2011.

Projekt stolového kalendára 2011 bol projektovo riešený našou zosnulou Stankou Batelovou.

Bohužiaľ zamýšľaný projekt, že Stanka bude opäť pracovať s autistickými deťmi na letnom rekondičnom pobyte sa stal kvôli jej odchodu nereálnym.

Stanka vždy verila, že naše deti sú okrem svojho postihnutia aj výnimočné a že sa dá s nimi pracovať aj po výtvarnej stránke. Dokázala to na kalendári roku 2009 a tento mal byť pokračovaním s využitím jej skúseností z toho minulého. Výtvarné dielka autistov nemusia byť vždy na prvý pohľad len krásne a pestré, ale ide skôr o ich výpovednú hodnotu. O výpoveď človeka, ktorý nedokáže komunikovať so svojim okolím a prostredníctvom kresby vyjadriť svoje emócie. Samozrejme, že to nejde len tak a treba nato veľa času, lásky a trpezlivosti. Tú Stanka mala, ale bohužiaľ ju už nemôže rozdávať.

Stanka ešte začiatkom roku 2010 podala projekt pre financovanie vydania tohto kalendára na rok 2011, odboru kultúry Nitrianskeho samosprávneho kraja. Ten projekt schválil a pridelil nášmu klubu dotáciu 350€, už bohužiaľ po jej odchode.

My v tomto projekte pokračujeme s určitými zmenami, ktoré si vynútila situácia. Preto sme sa rozhodli, že kalendár vydáme s kresbami jej dcéry Mišky Batelovej a každá druhá strana bude dielo samotnej akademickej maliarky Stanislavy Batelovej. Týmto si pripomenieme prvé výročie jej odchodu, ale aj jej nedožité 55 narodeniny. Stanku si zachováme vo veľkej úcte a aj preto sme jej pridelili titul čestnej predsedníčky nášho klubu.

Takýmto kalendárom navyše ponúkame verejnosti priamy pohľad na dva svety talentovaných ľudí. Na jednej strane to je akademická maliarka a na druhej strane umelec s diagnózou autizmus. Miška (21 ročná) tu predstaví svoju typickú detskú kresbu fixkami plnú farieb, zvieratiek a postavičiek zakomponovaných do sveta ako ho ona videla. Stankine diela prezentované v kalendári tvoria z veľkej časti diela súkromných zbierok, ktoré okrem majiteľov nemal možnosť nik vidieť. Navyše tu ponúkame k zhliadnutiu jej tvorbu ručne tkaných tapisérií. Táto výtvarná technika je na ústupe a ponúkame tak majiteľovi kalendára pohľad aj na takéto veľmi technické náročné diela.

Výroba stolového kalendára je však veľmi náročná a drahá (1kus = 5€). Preto sme sa rozhodli vypracovať ešte jeden projekt a prihlásiť sa do projektu „Klub darcov“ v Nitrianskej komunitnej nadácii. Projekt vypracovala a podala 1.podpredsedníčka KRAD Norika Seifertová. Komisia spomedzi 22 podaných projektov vybrala 6 do užšieho výberu – medzi nimi aj ten náš. Dňa 11.11.2010 sa v Nitrianskej Synagóge uskutočnila prezentácia a výber projektov, ktoré budú podporené. Každý so žiadateľov dostal príležitosť slovom i obrazom obhajovať ten svoj projekt. Následným hlasovaním darcov (46 darcov) boli vyhlásené výsledky. Náš klub dostal spomedzi všetkých projektov najväčší počet 22 hlasov.

My sa tomu tešíme aj preto, že toto bola pre nás zatiaľ nová forma výberu. Treba však povedať, že je to nadmieru spravodlivá forma, keď si samotný darca môže vybrať projekt, ktorý ho najviac oslovuje. Navyše pre nás nová skúsenosť, kedy sme sa museli pre získanie prostriedkov viac posnažiť a vypracovať prezentáciu pre obhajobu projektu spolu so slovným doprovodom. Prezentáciu pripravili: Ivan Berta a Róbert Mikulášik. Pred darcov predstúpil k obhajobe projektu predseda Róbert Mikulášik.

Veľmi sa touto cestou chceme poďakovať Nitrianskemu samosprávnemu kraju a Klubu darcov Nitrianskej komunitnej nadácie za ich podporu.

Kalendár bude vydaný v počte 300 kusov, zvyšných 400€ dofinancuje KRAD.

Týmto ponúkame aj možnosť firmám, či organizáciám ak by mali záujem o takýto originálny kalendár, že im ho vieme dať vyrobiť špeciálne iba pre nich v náklade aký si sami určia. Kúpou a následným darovaním takéhoto kalendára sa zvyšuje povedomie o problematike autizmu a to je hlavným cieľom tohto projektu.

Do predaja sa dostane iba malý počet 100 kusov kalendárov v cene 9€ za kus a ponúkaný bude na Vianočných trhoch v Nitre na Svätoplukovom nám. Tým sa nám vrátia vynaložené prostriedky nášho klubu. Ostatné kusy budú venované výlučne na zvyšovanie povedomia o autizme a budú rozdávané našim priateľom, dlhoročným sponzorom, sympatizantom a významným prispievateľom 2% dane. Prosíme firmy, ktoré nám venovali svoje 2% dane aby nám o tom napísali na náš e-mail: kradnr@gmail.com a my im kalendár doručíme zdarma ako vďaku za ich pomoc našej organizácii.