Kalendár článkov

august 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Kategórie

AUTI 8 - Celoslovenská platforma autistických organizácií

Vznikla celoslovenská platforma autistických organizácií AUTI 8. Hlas autistov a ich rodín musí štát počuť výraznejšie, hlása.
V bratislavskej Knižnici Kornela a Nade Földváriovcov sa dnes namiesto o knihách či o umení hovorilo o autizme. Zakladajúci členovia celoslovenskej platformy autistických organizácií Auti 8 v priestoroch knižnice predstavili hlavné dôvody jej založenia a ciele, ktoré by chceli dosiahnuť. Tým najdôležitejším cieľom platformy AUTI 8 je otvoriť diskusiu a zlepšiť kvalitu života ľudí s autizmom a ich rodín na Slovensku.

„Na individuálnej, ale aj inštitucionálnej báze pracujeme s deťmi a dospelými s autizmom a rovnako aj s ich rodinami, v snahe zvyšovať kvalitu a dôstojnosť ich životov. Ale jednotlivo nie sme takí silní ako spolu. Aj preto prichádzame s myšlienkou založenia celoslovenskej platformy na pomoc osobám s autizmom a ich rodinám, v ktorej máme ambíciu združiť odborníkov aj odborné inštitúcie, organizácie, občianske združenia a centrá, ktoré sa tejto problematike venujú,“ prezradil Filip Vagač, líder platformy Auti 8.

Reportáž na TA3 :

https://www.ta3.com/clanok/204753/skolu-i-pracu-hladaju-tazko-na-pomoc-autistom-vznikla-nova-platforma

„Nemáme presné informácie, koľko ľudí s autizmom na Slovensku žije. Ak vychádzame z celosvetovej prevalencie, čo je 1-1,6 percent populácie, vychádza nám, že na Slovensku aktuálnežije minimálne 54 000 ľudí s autizmom. A toto percento sa bohužiaľ zvyšuje. Na Slovensku výrazne absentuje systémová pomoc rodinám detí s autizmom, ktorá musí byť medzirezortne prepojená a regionálne dostupná. Teraz sa spájame, aby náš hlas bolo počuť a aby sme spoločne s participáciou štátu vytvárali systémové a dlhodobé riešenia pre všetky naše deti a ich rodiny. Pandémia koronavíru sa raz dúfajme stane minulosťou. Na pandémiu autizmu zatiaľ riešenie nemáme. Preto spoločne hľadajme cesty a spôsoby, aby naše deti s autizmom a ich rodiny mohli dôstojne žiť na Slovensku a mohli vyjsť z izolácie, ktorú nespôsobuje len autizmus, ale aj nedostatok systémových riešení,“ vysvetľuje Eva Turáková zo Súkromnej spojenej školy v Prešove.

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>